Статті про ламінат

Як кріпити ламінат на стіну: інструкція, 4 способи монтажу

Розповідаємо, як кріпити ламінат на стіну за допомогою клею, обрешітки, кляймерів і що робити з готовою конструкцією для монтажу на стіну.

Останнім часом ламіноване покриття використовують не тільки для підлоги, але і для облицювання стін. При цьому зберігаються його головні переваги: естетичність, практичність, довговічність.

Розглянемо 4 способи, за допомогою яких здійснюється укладання ламінату на стіну, а також деякі нюанси його вибору.

Зміст

  1. Вибір ламінату для стіни.
  2. Способи монтажу.
  3. Який спосіб вибрати.

Вибір ламінату для стін

Клас і виробник

Залежно від міцності і рівня зносостійкості ламіновані дошки ділять на кілька класів, які можна визначити по маркуванню.

Основні сьогоднішні класи зносостійкості  – 31, 32, 33. Вказують рівень захисту від стирання, яким володіє ламінат для експлуатації в квартирах, офісах, приміщеннях з великою прохідністю і зносом – кафе і ресторани, спортзали, танцювальні майданчики. При облицюванні стіни є сенс заощадити, оскільки навантаження на стіну набагато менше. Можна вибрати дошки 31 класу зносостійкості.

Тип з’єднання

Тип замка, за допомогою якого ламелі стикуються одна з одною, необхідно підбирати в залежності від технології монтажу.

Для укладання на клей доцільно застосовувати моделі без фаски, тобто взагалі без замкового з’єднання. На якість обробки відсутність торцевого кріплення ніяк не вплине, оскільки всі шви будуть промазані клейовим засобом. Звичайно, цим способом укладають і дошки з шпунтами, але коштують вони дорожче, а необхідності в них немає.
Планки з пазогребневим стикуванням (шпунтовані) вибирають для монтажу на дерев’яний каркас. Кріплять їх на саморізи і цвяхи, а іноді на саморізи і клей. Система «шип-паз» забезпечує щільне прилягання країв, але для роботи з нею бажано мати певний досвід.
Ламінат з кліковими замками також застосовують при укладанні на направляючі, причому частіше на металеві. Клікове з’єднання – це ті ж шпунти, але більш складної конфігурації, при стикуванні вони видають характерний звук. Використання замків цього типу дозволяє створити майже безшовну поверхню. Такі ламелі фіксують на обрешітці кляймерами і саморізами. Щоб краще зрозуміти, як ці панелі кріпляться між собою, спочатку спробуйте з’єднати кілька штук на підлозі.

Способи монтажу ламінату на стіну

1. На клей

Кріплення на клей – одна з найпростіших технологій, але вона вимагає, щоб основа була абсолютно рівною. Інакше наклеєні ламелі дуже швидко почнуть від неї відставати і в підсумку обваляться. Тому потрібно перевірити поверхню. Якщо на ній є тріщини, вибоїни, відколи – замажте їх шпаклівкою, а потім обробіть ґрунтовкою глибокого проникнення. При наявності старої обробки – фарби або штукатурки – видаліть її, користуючись шпателем, і тільки потім починайте вирівнювати стіну. В особливо складних випадках обшийте її гіпсокартоном, фанерою або плитами.

Монтаж ламінату на стіну клейовим способомПісля того як поверхня повністю готова, застосовуючи рівень, нанесіть розмітку, позначаючи ряди майбутньої обробки і місця під розетки. Клейовий спосіб дозволяє прикріпити ламелі в будь-якому порядку: горизонтально, вертикально, по діагоналі.

як кріпити ламінат на стінуВідповідно до розмітки підготуйте і матеріал. При необхідності вріжте дошки.

Для кріплення матеріалу візьміть поліуретановий герметик або спеціальний монтажний клей. Акуратно нанесіть його на тильну сторону ламелі по всьому периметру, а потім по центру.

Міцно притисніть ламінат до основи, несильно постукуючи гумовою киянкою. Видавлені надлишки клею приберіть ганчіркою або сухою тканиною. Аналогічним чином приклейте інші планки.

При горизонтальному монтажі почніть укладати дошки знизу від підлоги, зліва направо, потім -вгору. При вертикальному – з верхнього лівого кута і вниз. Якщо ж потрібен діагональний малюнок типу «ялинки», то кріпити, знову ж таки, краще зверху, причому по черзі з одного боку і з іншого: так буде простіше контролювати правильність укладання.

Працюючи зі шпунтованими ламелями, не забувайте, що при монтажі повинна зберігатися можливість їх замкового з’єднання. Панелі нижнього ряду слід кріпити з зазором між ними і підлогою в 1-2 см. В подальшому цей відступ закрийте плінтусом.

2. На обрешітку

Якщо в процесі обробки потрібно зробити утеплення, звукоізоляцію або прокласти електропроводку, то для монтажу використовують дерев’яну обрешітку. До того ж вона дозволить вирівняти робочу поверхню «сухим» способом, тобто без застосування рідких засобів. Спорудити такий каркас нескладно самостійно.

Монтаж ламінату на стіну по обрешітціЗаготовте добре висушені дерев’яні бруски шириною не менше 40 мм. Їх кількість розрахуйте, виходячи з розмірів стіни і оздоблювального матеріалу: відстань між двома закріпленими рейками має становити половину довжини декоративних планок (10-20 см).
Просвердліть отвори під кріплення, після чого зробіть на стіні розмітку, а потім зафіксуйте на ній бруски за допомогою дюбель-цвяхів і саморізів. У місцях, де поверхня недостатньо рівна, підкладіть під рейки клини. При монтажі звіряйтеся з будівельним рівнем, не допускайте відхилень конструкції в різні боки.

Необхідно заздалегідь розуміти, як кріпити ламінат на стіну: горизонтально або вертикально. У першому випадку встановлюйте направляючі перпендикулярно підлозі, у другому – паралельно.

Для укладання облицювання на каркас вам знадобляться спеціальні саморізи по дереву з плоскою головкою, а також маленькі фінішні цвяхи 1,6 х 20 мм.

Встановіть панель нижнього ряду на розпірні клини пазом вгору (при горизонтальному монтажі) і закрутіть кріплення: внизу – по кутах і по центру – біля самого краю. Зверху зафіксуйте виріб цвяхами, забивши їх в кромку паза під кутом в 45 градусів, аналогічно – по краях і в середині.

Наступну ламель з’єднайте з тільки що встановленою і закріпіть також – саморізами внизу і цвяхами вгорі. Планки верхнього ряду теж спочатку стикуйте в замок з нижніми, а потім використовуйте кріплення. Закручувати саморізи тепер уже не потрібно, оскільки внизу облицювання тримається на замковому з’єднанні.

Завершальний етап – оформлення стиків між стінами, стелею і обробкою: в цих місцях встановіть пластикові або алюмінієві молдинги. Тепер приберіть розпірні клини на підлозі і прикріпіть плінтус.

3. Як кріпити ламінат на стіну за допомогою кляймерів

Ще один спосіб, який дозволяє монтувати ламінатну дошку на обрешітку. Кляймер являє собою металеву скобу з жорстким затискачем і отворами під кріпильні елементи. Вибираючи його, подивіться, наскільки добре він сідає – дуже важливо, щоб скоба не бовталася. Буває так, що кляймер неможливо зафіксувати на шпунті через велику товщину останнього. У подібній ситуації замок можна сточити за допомогою стамески або гострого ножа. Однак перестаратися в цій справі теж не можна, інакше кріплення просто не буде триматися. Можна підігнати скобу, злегка розігнувши її плоскогубцями.

Дошки першого горизонтального ряду (біля підлоги) укладіть гребенем вниз і зафіксуйте на обрешітці саморізами по нижньому краю. Далі посадіть на крайку паза кляймери і прикрутіть їх до рейок каркасу. Таким же чином змонтуйте наступні кілька ламелей, зістикувавши їх торцями. Перед остаточною фіксацією не забувайте перевіряти рівність ряду будівельним рівнем.
Верхні панелі з’єднайте в замок з нижніми і за допомогою кляймеру на пазах закріпіть на брусках обрешітки. Всі наступні ряди кріпите аналогічно: нижній край кожної ламелі – в замок, а верхній – на кляймери.

Схожим способом здійснюється і вертикальне укладання. Почніть з верхнього лівого кута. Розмістіть першу планку гребенем до стіни. З одного краю використовуйте саморізи або фінішні цвяхи, а з іншого – кляймери. Панель наступного ряду з’єднайте в замок з попередньою і посадіть на скоби.

4. Установка готової системи

Деякі виробники постачають в комплекті з настінним облицюванням вже готову до збірки систему кріплень, включаючи металевий каркас. Подібні набори зручні тим, що до них не треба окремо підбирати елементи обрешітки, кріплення та інші матеріали.

Досить вивчити інструкцію і питання про те, як укласти ламінат на стіну, відпаде саме собою. Процес установки можна розбити на кілька нескладних етапів.

 • Встановіть направляючі, контролюючи їх вертикальність. Відстань між ними, як правило, не повинна перевищувати 50 см. Отвори для кріплення в них вже передбачені, залишиться лише нанести розмітку і просвердлити в стіні поглиблення під дюбелі.
 • Прикладіть до стіни нижню дошку шипом вниз, вирівняйте її по нівеліру і прокресліть лінію різу, щоб видалити гребінь. Ті ж операції виконайте і з іншими панелями першого ряду. Потім на тильну сторону кожного обрізаного сегмента прикрутіть фіксуючі затискачі в тих місцях, де ламінат буде приєднуватися до напрямних.
 • Закріпіть ламелі на каркасі, вставивши затискачі в пази на металевих рейках. Почувши дзвінке клацання, переконайтеся, що панелі не бовтаються. Вставте в профіль кліпси, які входять в комплект, і з їх допомогою притисніть дошки зверху.
 • Зістикуйте верхню ламель з нижньою, нахиливши першу під кутом приблизно в 45 градусів. Притисніть її до рейок і також закріпіть кляймерами.
 • Шви на вертикальних торцях верхніх і нижніх сегментів не повинні збігатися, інакше навантаження на них буде занадто велике. Тому другий ряд почніть з обрізка, який залишився від першого, а наступний, навпаки, з цілої панелі. В результаті стики будуть розташовані у розбіг. Зберіть всі ряди аж до останнього – у стелі.
 • Верхній замок на панелях останнього ряду вже не знадобиться: відріжте його так само, як робили це з ламелями в самому низу. А ось затискачі для каркаса знадобляться знову: відзначте їх розташування на звороті дощок, а потім прикрутіть кріплення саморізами. Використовуючи затиски, змонтуйте панелі на напрямних.
 • Залишилося закрити кромки покриття дерев’яними або алюмінієвими накладками. Встановіть їх з боку кожної стіни і під стелею.

Звичайно, змонтувати систему з готовими латами, кляймерами і зажимами простіше, але варто врахувати, що ціна такого комплекту значно вища.

Який спосіб краще вибрати

Вирішуючи, як кріпити ламінату на стіну, слід звернути увагу на кілька критеріїв.

Перший з них – це рівність стіни. Якщо рівень показує, що її кривизна майже дорівнює нулю, і треба лише закласти кілька вибоїн, то можете сміливо укладати ламінат на клей. Поверхня не ідеально рівна? В такому випадку доведеться її штукатурити (шпатлювати) або ж вирівнювати, застосовуючи листовий матеріал, наприклад гіпсокартон. Головне – кріпити його не на рідкі цвяхи, а на саморізи. І тільки після цього можна монтувати панелі на силікон. Всі інші варіанти мають на увазі будівництво каркасу.

Другий критерій – матеріал, з якого виготовлено ламінат. Облицювання з вінілу доцільно укладати тільки на клей: якщо використовувати цвяхи або шурупи, поверхня буде помітно пошкоджена. Те ж саме відноситься і до виробів з цінних порід деревини. Якщо класти їх на саморізи, покриття зіпсується. Більш відповідна технологія – клей або кляймери.

Третій важливий момент – наявність вільного часу і навичок. Якщо хочеться зробити все швидко і своїми руками, а досвіду мало, вибирайте готову систему настінного монтажу. Справитися з нею зможе навіть початківець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *