Статті про ламінат, Рекомендації по підлозі

Чому краще вибрати дорогий ламінат ніж дешевий паркет

Паркет може коштувати дешевше, ніж хороший ламінат. При цьому паркетна дошка повністю натуральна, а ламінат – лише імітація і «підробка». Чи варто вестися на привабливі пропозиції магазинів паркету – розповімо в цій статті.

Паркетна, інженерна дошка, масив

Термін «паркетна дошка» з’явився в Україні недавно. В англомовному світі його немає. Є solid wooden flooring – масивна дошка і engineered flooring – інженерна дошка. Engineered означає, що дошка складається не з цільного масиву, а склеєна з різних видів дерева.

Верхній шар інженерної дошки – з цінної деревини: дуба, ясеня, горіха і так далі. Нижні шари роблять з фанери або ламелей хвойних порід. Інженерна дошка випускається як з замком, так і без.

Шарів фанери може бути від двох до семи. Через це інженерна дошка міцна і стабільна.

Інженерний паркет придуманий не для здешевлення продукту, а для більшої стабільності. Волокна дерева в нижніх шарах розташовані перпендикулярно один одному, тому дошку не веде і не викручує під час коливань вологості. В Америці і в Канаді інженерний паркет укладають в приміщеннях нижче рівня землі – наприклад, на цокольних поверхах приватних будинків.

Інженерна дошка зазвичай дешевша, ніж масив, але як і раніше належить до преміальних підлогових покриттів, тому що повністю складається з натуральної деревини. Дошки з верхнім шаром з екзотичних порід на кшталт ятоба або венге коштують дорожче, ніж масивна дошка з більш поширеного дуба і ясена.

В Україні прийнято виділяти паркетну дошку в окрему категорію підлогових покриттів через її структуру. Різниця в тому, що паркетна дошка має ламельну конструкцію, а інженерна – листову.

Вважається, що конструкцію з ламелей придумав швед Густав Чер, засновник всесвітньо відомого паркетного концерну Kahrs. Завдяки їй паркетна дошка стабільніша, ніж класична фанерна «інженерка», – без будь-якої фіксації до основи.

Але щоб паркетна дошка була надійною і прослужила ті самі десятки років, про які заявляють дизайнери і продавці, якість всіх її складових має бути високою. Виробництво повинно відповідати стандартам, а товщина кожного шару бути достатньою, щоб витримувати навантаження.

Проблеми з дешевою паркетною дошкою

Деякі виробники економлять і випускають дешеву паркетну дошку. Найчастіше економлять на нижніх шарах – на них можна побачити червоточини, сучки, які випали і навіть відколи й нерівності.

Економлять на сушінні – прискорюють процес або недосушують дерево до потрібної позначки. Іноді не дуже ретельно сортують планки цінної деревини – в одній упаковці можуть бути великі перепади кольору.

Чим тонша паркетна дошка, тим дешевше вона обходиться виробнику. Класична товщина паркетної дошки – 15 мм, верхнього шару – 4 мм. У економ-варіанту товщина всього 10 мм, а верхній шар майже в два рази тонше класики – 2,5 мм.

Дешева паркетна дошка має трьохсмуговий дизайн. Це означає, що цінний шар набраний з невеликих планок. Така конструкція вважається менш стабільною: єдина планка на всю дошку краще б утримувала всю конструкцію.

Ось які проблеми можуть бути з дешевою паркетною дошкою:

 • Недовговічність. Через погане лакове покриття дошка легко дряпається, стирається, втрачає свій зовнішній вигляд. Через пару років використання вона вже буде виглядати негарно, а через п’ять років її точно потрібно буде міняти.
 • Щілини і вигини. Через прискорений процес сушіння деревини дошка продовжить сохнути вже після укладання – з’являться щілини, підлога може покоробитися.
 • Погана геометрія. Через недостатньо вивірену геометрію і коливання по висоті між планками можуть бути зазори і перепади – підлога буде недостатньо рівною.
 • «Дешевий» зовнішній вигляд. Дизайнери намагаються підкреслити красу волокон і компенсувати можливі перепади відтінків декоративною обробкою: браширування, тонування. Без них дошка може виглядати нудно і не дуже красиво. Різкі перепади в кольорі будуть виділятися на загальному тлі, а сучки – кидатися в очі.

Авторитетні виробники паркету не допускають усіх цих недоліків:

 • Роблять дошку потрібної товщини з сертифікованої сировини.
 • Ретельно сортують планки, аж до ручного відбору.
 • Сушать, суворо дотримуючись стандартів.
 • Покривають 5-7 шарами лаку або масла вищої якості.

Якщо ви хочете встановити в своєму будинку натуральне покриття, краще накопичити гроші і купити дошку дорожче. Вона прослужить довше і буде радувати своїм зовнішнім виглядом. Коли стоїть вибір між дешевою паркетною дошкою і ламінатом – краще купити ламінат високої якості. Це практично і не так дорого.

Паркетна / інженерна дошка і ламінат

І паркетна дошка, і ламінат складаються з декількох шарів. Головна відмінність паркету – натуральність. Несучий шар ламінату – HDF. Це перероблена деревоволокниста плита високої міцності. Зверху на неї наноситься декоративний малюнок, що імітує дерево, а потім все це покривається меламіном, що захищає дошку від пошкоджень.

Виробників і видів ламінату дуже багато. Деякі випускають планки з уже приклеєною знизу підкладкою. Такий продукт повністю готовий до укладання на вирівняну основу.

Планки ламінату мають замкове з’єднання. Їх укладають плаваючим способом.

Укладка ламінатуІноді при установці ламінату проклеюють стики, але це даремне заняття – при експлуатації вони все одно розклеюються.

Порівняння інженерної / паркетної дошки і ламінату

Паркет Ламінат
Повністю натуральне дерево Зображення волокон дерева, плитки та інші малюнки
Структура з декількох шарів
Зверху лак, олія Зверху пластик – меламін
Натуральний малюнок волокон дерева Напечатаний малюнок. Може мати тиснення
Кожна планка має індивідуальний, неповторний малюнок 1—4 варіанти малюнку, які будуть повторюватись
Захищений від подряпин лаком Дуже добре захищений від подряпин
Боїться води
Можна встановлювати на клей, цвяхи, саморізи, скоби, плаваючим методом Тільки плаваючим методом
Легкий догляд

4 причини купити ламінат замість паркетної / інженерної дошки

 1. Вартує дешевше. Ціна хорошої інженерної дошки стартує від 40 $ за квадратний метр. Є варіанти і дешевше, але їх потрібно вибирати разом з експертом. Вартість якісного ламінату 32-33 класу зносостійкості – від 20 $ за метр. Чим більша площа вашої кімнати, тим дорожче буде коштувати ваша підлога. Наприклад, для кімнати в 20 кв. м ламінат обійдеться в 400 $. Паркет прийнятної якості – в 800 $ (без урахування витрат на установку).
 2. Служить довше. Якісний ламінат прослужить довше, ніж недорогий паркет. Собаки, кішки, ходіння у взутті, катання машинок по підлозі та інші фактори будуть псувати паркетну дошку – дряпати покриття і знижувати його захисні властивості. Подряпини на паркеті – поширене явище. Хтось вважає їх платою за натуральність. Але коли їх занадто багато, це псує зовнішній вигляд.
 3. Швидко і недорого встановлюється. Ламінат можна укласти самостійно без сторонньої допомоги. Є види ламінату з уже приклеєною знизу підкладкою. Його точно не буде потрібно шліфувати і обробляти після укладання. Можна збирати підлогове покриття частинами – від зберігання невикористаний ламінат не змінить геометрію.
 4. Виглядає гарно. Так, ламінат – це всього лише імітація дерева, але дорогий продукт зазвичай виглядає краще, ніж дешевий паркет. Для більшої природності виробники випускають ламінат з фаскою і тисненням, що імітують обробку дерева. Планки можуть мати різний малюнок – частота повторень буде нижче, і підлога буде виглядати, як натуральна.

Трьохполоса паркетна дошка дешевше однополосої. Якщо ви її купите, то отримаєте дробовий малюнок підлоги, який не скрізь доречний. Дорогий ламінат імітує масивну дошку. Це широкі планки до 24,5 см, які виглядають респектабельно і красиво.

При всіх цих достоїнствах у ламінату є і мінуси, які теж потрібно враховувати в виборі:

 • Теплопровідність вища. Через це ламінат по відчуттях холодніший, ніж натуральне дерево.
 • Акустика дзвінкіша. При ходінні і постукуванні по ламінату звук зазвичай більш яскравий, ніж у паркету.
 • Старіння помітніше. Коли ламінат все ж зноситься, це буде помітно: покриття буде видавати свою штучність, розшаровуватися по краях. Натуральне дерево – інженерна та масивна дошка старіє красиво. Після 10-15 років використання ламінату його швидше за все доведеться замінити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *